semasuvarioglu2

Dr. Sema Süvarioğlu

Pusula Eğitim ve Danışmanlık kurucu ortaklarından Sema Süvarioğlu, İstanbul Amerikan Robert Lisesi'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden lisans derecesi aldıktan sonra aynı üniversitesinin Klinik Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans çalışması yaptı. Kariyerine Unilever firmasının Pazar Araştırması Bölümü’nde kalitatif araştırmalar yaparak başladı.

Sonraki yıllarda psikoterapist olarak serbest çalıştı. Pars Mc Cann Erickson Reklâm Ajansı'nda araştırmacı olarak görev yaparken bir yandan da Marmara Üniversitesi Örgütsel Davranış (Organizational Behavior) Bilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı. "Yaratıcı Problem Çözme" konusunda hazırladığı tezini tamamlayarak doktora derecesi aldı. 7 yıl boyunca bir danışmanlık firmasında eğitimci ve danışman olarak görev yaptı.

Bu sürede birçok eğitimi geliştirdi ve verdi. Sonraki yıllarda ABD.‘de Advantage Coaching and Training tarafından verilen Kurumsal Koçluk Programı’nı ve Erickson College International tarafından yürütülen Koçluk Sertifikasyon Programı’nı tamamlamış olup, “Certified Professional Coach” olarak koçluk çalışmalarını yürütmektedir.

20 yıllık eğitim ve danışmanlık kariyerine 1996’dan bugüne PUSULA’da devam etmektedir.

Geçmişte Bilgi, Sabancı, Marmara Üniversiteleri’nde ve BÜYEM İK Sertifika Programı’nda, Koç Üniversitesi MBA ve EMBA Programları’nda dersler vermiştir. Sonraki yıllarda ABD.‘de Advantage Coaching and Training tarafından verilen Kurumsal Koçluk Programı’nı ve Erickson College International tarafından yürütülen Koçluk Sertifikasyon Programı’nı tamamladı. Bilahare, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF bünyesinde gerekli çalışmaları yaparak PCC (Professional Certified Coach) derecesi aldı. Halen üst düzey yöneticilere dönük koçluk çalışmalarını yürütmektedir.