Neden “Yetenek Yönetimi” ?

Mc Kinsey tarafından 90’lı yılların sonunda yapılan bir araştırma, şirketler için önümüzdeki 25 yılın en önemli rekabet unsurunu ortaya koymuştur: Yetenek. Milenium çağında iş dünyasına, yaratıcı fikirlerini operasyonel çeviklikle hayata geçirerek fark yaratan yetenekli profesyoneller damgasını vurmaya başladı.

Diğer taraftan 1980 sonrasında doğan “Y Kuşağı” gençleri artık iş hayatına katılmaya başladı ve beraberinde kendi “dünyalarını da” taşıdılar. Kuşağa adını veren “why” kelimesinin hakkını vererek herşeyi sorgulayan ve her adımında bir değer bulmaya çalışan bu kuşak değer bulamadığı noktada da kolayca vazgeçebiliyor. Teknolojinin içinde doğmuş, bilgiye ulaşmak için çok çaba sarfetmesi gerekmeyen ancak bu konforun yarattığı kararsızlık gel-gitlerine karışan sebat eksikliğiyle de yönetmekte zorlandığımız bu gençler, şüphesiz ki profesyonel hayata farklı bir renk getirdiler.

Bu genç profesyonellerin iş hayatında mutlu olabilmeleri ve yaptıkları işe anlam katabilmelerini ancak etkin bir yetenek yönetimi ile sağlayabiliriz.
Diğer taraftan “eskiler”le “yeniler”in şirketlerde ahenkle çalışabilmesi; kuşak farkına rağmen aynı dili konuşabilmesi ve karşılıklı beklentilerin doğru yönetilebilmesi de etkin bir yetenek yönetimiyle mümkün olabilir.

Doğru yeteneği doğru işte, doğru yöneticiyle olumlu bir iş ortamında çalıştırıyor ve geleceğe hazırlayabiliyorsanız bu işi en basit tanımıyla doğru yapıyorsunuz demektir