Koçluk Tanımı

Koçluk Tanımı

Koçluk, İngilizce’de “Coaching” kelimesi karşılığında kullanılıyor. “Coach”, değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için yararlanılan bir ulaşım aracına verilen isim olarak ilk kez 1500′lü yıllarda kullanılmış. Zaman içinde bir durumu bulunduğu aşamadan daha ileri aşamalara taşımak anlamında kullanılmasıyla, koçluk “çalıştırıcı” ile eş anlamlı anılmaya başlanmış. Aslında Koçluk tam anlamıyla değerli olanın, yani “İNSAN”ın, potansiyelinin bir noktadan hedeflenen diğer noktaya taşınmasına odaklanıyor.

Biz koçluğu, koçluk almaya istekli kişilerin iş ve/veya özel yaşamlarında kendilerinin seçtiği ve ihtiyaç duyduğu alanlarda potansiyellerini harekete geçirip yüksek performanslı değişim yaratabilmeleri için kurdukları ilişki biçimi olarak tanımlıyoruz.

Koçluk ilişkisinde, koçluk hizmeti alanı, kendi potansiyelini kullanarak kendisi için en doğru kararları verecek en yetkili kişi olarak kabul ediyoruz. Koçu ise, kişiye özel gelişim yolculuğunda koçluk alanın kaynaklarına ulaşıp, belirlediği amaçlar doğrultusunda harekete geçirmesinde yol arkadaşlığı yapan profesyonel rehber olarak tanımlıyoruz.

Koçluk ilişkisinde, her kişinin kendine has gelişim yolu ve tarzı olduğunu varsayıyoruz ve tüm süreci kişiye özel tasarlıyor ve yürütüyoruz. Koçluk sürecinde koç olarak, koçluk hizmeti alanın ajandasına bağlı kalıyoruz.